Białe, czy czerwone – jakie wino kupić?

wsgt2241.jpgNie trzeba być miłośnikiem wina, żeby umieć wymienić takie nazwy jak na przykład Chianti, Marsala lub Bardolino. Te wina włoskie to jedne z najbardziej popularnych a także lubianych win na świecie. Nic w tym nadzwyczajnego. Włochy należą do najstarszych rejonów, zajmujących się hodowlą winorośli. Współcześnie na obszarze państwa hodowanych jest powyżej 2000 wielorakich form winogron. Działa tam więcej niż milion winnic. Dostarczają one blisko 15% światowej produkcji wina. Włochy to globalny lider w tej dziedzinie, a wina włoskie to klasa sama w sobie.

Do wytworzenia białego wina stosuje się zazwyczaj jasne winogrona. Co nie znaczy, że ciemna odmiana tych owoców się do tego nie przydaje. Białe wino uzyskuje się z wykorzystaniem fermentacji czystego moszczu, czyli soku ze świeżo wyciśniętych owoców. Najbardziej znane białe wino we Włoszech to Soave. Swoją popularność zawdzięcza atrakcyjnej cenie  a także wybornym walorom smakowym. To wino posiadające względnie lekki aromat. Konsumując je wyczujemy migdałową nutę. Smakując tego białego wina posiada się nieodparte poczucie lekkości i harmonii.

Jak poprzednio w wspominaliśmy, białe wino produkuje się za pomocą fermentacji czystego soku, z kolei czerwone wino powstaje w za pomocą skórek oraz pestek owoców. Występuje ono w przeróżnych odcieniach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino sporządza się z ciemnych winorośli nazywanych potocznie czarnymi. Jedno spośród najbardziej prestiżowych czerwonych win włoskich to bez wątpienia Bardolino. To wino wytrawne produkowane w prowincji Werona. Polecane do pierwszych dań, salami, pieczeni jak również serów. Powinno się je podawać w temperaturze pokojowej.

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie może zabraknąć w kuchniach Włochów w ciągu żadnego z posiłków. Zatem nie zadziwia fakt, że mieszkańcy tego państwa prowadzą jeśli chodzi o spożywanie wina. Mówiąc ściśle zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden mieszkaniec tego państwa wypija rokrocznie 70,8 litra wina.