Jakie są najczęściej wykorzystywane techniki księgowości?

mnoprstuw1542879.jpgNie każdy wie, że księgowość warszawa to bardzo stara dziedzina. Już w starożytnym Egipcie umieszczano w zwojach świątynnych przychody i rozchody i potwierdzenia aktów własności ziem. Ludzie króla Nilu drobiazgowo dbali o liczby, mając pieczę nad państwowym skarbem. Najgwałtowniejszy rozkwit księgowości nastąpił jednak z rozwojem kapitalizmu, czyli w XIX i XX wieku. Na tym etapie też użytkowe wynalazki zaczęły pomagać księgowym. Pojawiły się liczydło i kalkulator, następnie maszyna do pisania i telegraf, kluczowy do zawierania operacji finansowych na odległość. Najbardziej użytecznym wynalazkiem dla księgowych okazał się naturalnie komputer. W tym lapidarnym artykule opiszę podstawowe techniki w tym fachu i wskażę, jak znaleźć dobre biuro rachunkowe.

Zacznijmy od technik tradycyjnych, ściśle mówiąc trzech metod. Pierwsza jest forma tabelaryczna, zwana też amerykanką. Używa się w niej księgi-dziennika, stanowiącego połączenie wykazu operacji finansowych i zapisów systematycznych. Zaletą metody tabelarycznej jest przejrzystość, wadą zaś niemożność podziału pracy i nieduża pojemność zestawień. Technika przebitkowa umożliwia zastosowanie maszyn księgujących. Zastępując księgi tworzy się w niej oddzielne karty, układane w kartotekę. Nazwa wzięła się stąd , że księgowi posługują się kalką przy pracy. Metoda przebitkowa ułatwia podział pracy. Następna jest księgowość rejestrowa. Jak nazwa wskazuje, najważniejszym narzędziem jest rejestr finansowy. Najczęściej zakłada się indywidualne rejestry do różnego typu akcji finansowych. W pracy to skomplikowana i niewygodna metoda, co rekompensuje spora funkcjonalność nośników.

Najnowocześniejszą techniką księgowości jest bez wątpienia księgowość cyfrowa. Komputer wyręczy rachmistrza w obliczeniach, co minimalizuje ryzyko błędu. Szybkość odszukania rekordów w cyfrowych rejestrach niesamowicie upraszcza pracę, a rejestry możemy wiele razy powielać i przemieszczać. Do prowadzenia takich operacji jest potrzebne specjalne oprogramowanie księgowe.

A jak wybrać dobrego księgowego? Tu oczywiście przyda się komputer, a konkretnie internet. Jeżeli żyjesz np. w Warszawie, spróbuj wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę. Przeglądając oferty zawsze zwracaj uwagę na to, czy biuro ma ubezpieczenie OC i czy posiada aktualną licencję Ministerstwa Finansów.