Mechanika działania systemów radiowej identyfikacji

rfid144651.jpgSystem RFID może być inaczej określany systemem identyfikacji bezprzewodowej, polegającej na komunikacji pomiędzy nadajnikiem a czytnikiem. Zapewnia zdalną identyfikację produktów, obiektów, osób, dzięki czemu posiada obszerne przeznaczenie w handlu, logistyce, a także sporcie i obszarze bezpieczeństwa. Technologia RFID działa sprawnie, gdy ma zapewnione wszelkie nieodzowne części: nośnik danych, czytnik, oprogramowanie i antena. Jest on współcześnie taką rewolucją jak kody kreskowe, gdy zaczynały być dopiero wprowadzane do masowego użytku.

Nośnik danych oznaczany jest często chipem lub tagiem. Ma zwykle formę samoprzylepnej nalepki, posiadającej zakodowane informacje, które odczytywane są przez fale antenowe, dzięki użyciu czytnika wyposażonego w antenę.

Do pewnego działania nie wymaga zasilania. Odczyt zawartych w nim danych, możliwy jest na odległość przeważnie do 5 m. Natomiast jeśli zostanie wyposażony ponadto w baterię, znacznie powiększa się jego obszar pracy i możliwość odczytu. Urządzenie pracuje najczęściej z częstotliwością 860-960 MHz (więcej: http://www.rfid.zone/rodzaje-chipow-rfid-ze-wzgledu-na-czestotliwosc/).

Nośniki informacji skonstruowane są z trzech zasadniczych elementów, bez których nie działają poprawnie:
- pamięć z mikroprocesorem
- antena, która wysyła i odbiera sygnał
- obudowa, zazwyczaj w postaci samoprzylepnej naklejki

Czytnik jest elementem czynnym systemu. Wyposażony jest, podobnie jak nośnik informacji, w antenę, której zadaniem jest wysyłanie i odbieranie sygnału. Dzięki możności zautomatyzowanego odczytywania informacji, trzymanych na nośniku, przez czytnik, realne jest rozpoznanie usytuowania produktów, ludzi lub nawet ładunku w okresie przewozu.

System RFID odnajduje przeznaczenie w kartach otwierających drzwi wejściowe np. biurowców, czy magazynów, przy oznakowaniu produktów droższych oraz poniektórych medykamentów, jak również w biletach miesięcznych w postaci karty.

Znaczniki posiadają najczęściej postać samoprzylepnych naklejek, zatem są dodatkowo stosowane przy archiwizacji druków, upraszczając tym samym ich doglądanie i późniejsze wyszukanie. Jest to również najodpowiedniejsza forma autoryzacji i potwierdzania realności dokumentów.

W wielu przypadkach nośniki informacji są wbudowane niejako w produkt już na etapie jego produkcji, chociaż jest to rozwiązanie dosyć drogie, dlatego wdrażane jedynie w przypadku np. cennych sprzętów i urządzeń.

Bez wątpienia niezwykłym przeznaczeniem rzeczonego systemu jest możność identyfikacji położenia w jakim odnajduje się człowiek. Nie jest jednak to powszechne wykorzystanie w dziale bezpieczeństwa, ze względu na podejrzane etycznie możliwości śledzenia i kontroli. Umożliwienie jednak szybkiego i dokładnego określenia lokalizacji zaginionego dziecka, pozwala twierdzić, że będą prowadzone dalsze prace w celu wykorzystania techniki w tym dziale.

System RFID jest też używany w sporcie, przy odczytywaniu rezultatów każdego z zawodników.

Technologia RFID w magazynie pozwala na poprawienie efektywności i redukcję wydatków, dzięki automatycznej inwigilacji zasobów. Więcej o RFID w magazyniee tutaj: http://www.rfid.zone/rfid-w-logistyce/

Technologia RFID z uwagi na masę zastosowań, niebywale prężnie się rozwija. Pomimo iż jest bardzo mocno zaawansowane, to jednak można zaobserwować wzrost świadomości tego jak pracuje owy system, dzięki czemu jest on coraz szerzej stosowany, za czym idzie spadek cen.